wtorek, kwiecień 18, 2017

Co warto wiedzieć aby kredyt gotówkowy by nie był zbyt dużym obciążeniem

Jak się okazuje każdy z nas choć raz w życiu był postawiony w sytuacji kiedy potrzebował nagle gotówki. W takiej sytuacji pomysłem który przychodzi nam do głowy to pożyczenie pieniędzy od znajomych lub rodziny. Niestety w dzisiejszych czasach mało kto ma odwagę aby pożyczać pieniądze. Dlatego tez w nagłych sytuacjach coraz częściej myślimy o pożyczce w banku. Mimo tego, że bardzo boimy się tego kroku, aby przypadkiem nie stracić płynności finansowej, to i tak kredyty gotówkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Oprocentowanie a koszt kredytu

Jeżeli jednak nie chcemy stać się ofiarami niefortunnie pożyczonych pieniędzy powinniśmy dokładnie przeanalizować umowę, a poza tym dowiedzieć się z czego będą się składały koszty tego kredytu. Pamiętajmy, że oprocentowanie to nie wszystko. I mimo że wiele banków kusi nas niskim oprocentowaniem, to nie jest ono ostatecznym kosztem tego kredytu. Czasami może okazać się że oferta z wyższym oprocentowaniem będzie korzystniejsza niż ta z niższym. Załóżmy że bank ustali nam 14 procentowe oprocentowanie kredytu. Natomiast koszty kredytu to wszystkie wydatki związane z kredytem, które składają się na kwotę która będziemy musieli oddać do banku. Bardzo często banki kusza Niskiem oprocentowaniem nie wspominając o kosztach i jeżeli nieuważnie przeczytamy umowę możemy być bardzo zdziwieni wysokością rat.

Dodatkowe koszty kredytu

- prowizja jaka nalicza nam bank,
- dodatkowe ubezpieczenie kredytu np. od utraty pracy czy tez śmierci kredytobiorcy,
- opłata przygotowawcza czyli analiza i rozpatrzenie wniosku,

Kiedy podliczymy wszystkie te opłaty może się okazać że oprocentowanie kredytu to nie 14 procent tak jak głosiła np. reklama ale 18 procent lub więcej. Taka sytuacja powinna nas uświadomić w tym, że podczas zaciągania kredytu należy o wszystko pytać i jeszcze raz pytać. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie przez pracownika banku symulacji która zaprezentuje nam jak będą wyglądały ostateczne raty miesięczne oraz to co będzie wchodziło w ich skład. Na ostateczne oprocentowanie kredytu wpływają również takie czynniki jak wiek, stan cywilny, wykształcenie i oczywiście wysokość osiąganego dochodu.

W momencie kiedy staramy się o jakikolwiek kredyt każdy bank sprawdza również nasza historie w BIKu czyli Biurze Informacji Kredytowej, jeżeli mamy tam czyste konto tym samym May też większe szanse na kredyt. Jeżeli jednak mamy coś na swoim koncie bank może na tej podstawie odmówić nam udzielenia kredytu, bądź też zażąda od nas dodatkowych dokumentów.