czwartek, czerwiec 18, 2020

Porównanie kredytu samochodowego z leasingiem

Kredyt samochodowy jest opcją długoterminową, z której najczęściej korzystają osoby fizyczne, które niekoniecznie posiadają działalność gospodarczą. Leasing z kolei to dobra opcja szczególnie dla firm, gdzie finansowanie dotyczy głównie rzeczy, które będą przeznaczone na zużycie jak np. samochody służbowe.

Główne różnice

Zarówno w przypadku leasingu jak i kredytu występuje wkład własny, który należy wpłacić, aby móc starać się o dopłatę finansową. Jeśli kredytobiorca spłaci zobowiązanie w terminie zostaje on właścicielem pojazdu, który kredyt spłacisz najszybciej? Sprawdź dzięki rankingowi na 17banków. W przypadku leasingu nie ma w większości przypadków możliwości wykupu auta na własność. Kredyt na samochód jest dostępny dla każdego, kto spełni określone warunki niezależnie też czy zakupiono pojazd u dealera samochodowego czy z innego źródła. W przypadku kredytu spłata wynosi nawet dziesieć lat, natomiast leasing to zdecydowanie krótszy czas na spłatę zadłużenia, bowiem od dwóch do pięciu lat. Wkład własny liczony od 0 do 45% jest zdecydowanie niższy aniżeli ten w kredycie samochodowym. Dzięki dłuższemu okresowi finanoswania rata za kredyt samochodowy jest nieco niższa aniżeli rata leasingowa. Leasing nie wymaga badania zdolności kredytowej klienta, w przeciwieństwie do kredytu, gdzie staje się to powodem bardzo wielu formalności w drodze do otrzymania upragnionego zobowiązania. Wymagane dokumenty to choćby zaświadczenia z ZUS, US, czy biznesplan.

Wady i zalety

Niewątpliwą wadą kredytu jest nas wstępie wymaganie odnośnie zbadania dokładnej zdolności kredytowej przez co piętrzą się już na samym początku formalności i utrudniają otrzymanie wymarzonego samochodu cay mieszkania. Wprzypadku leasingu nie stajemy się właścicielem pojazdu, a więc schodzą z nas pewne obowiązki konieczne w przypadku kredytu. Leasing to pewneego rodzaju najem auta na dłuższy czas. Można wyróżnić przede wszystkim leasing finansowy i operacyjny. Pierwsza z opcji obejmuje możliwy wykup pojazdu po czasie amortyzacji pojazdu,natomiast drugi wariant nie zawiera informacji o wykupie, a czas użytkowania często bywa krótszy od zużycia samochodu. Leasing oznacza zdecydowanie mniej formalności od kredytu, co już stanowi przewagę nad kredytem samochodowym. Kredyt ma zdecydowanie bardziej liberalne zasady co do wyboru auta zarówno nowego jak i używanego. Przedsiębiorca wybierając leasing powinien liczyć się z tym, że będzie musiał zdecydować się na konkretny pojazd, a najlepiej samochód droższy. Dużym minusem w momencie wyboru leasingu operacyjnego jest to, że koszty z nim związane nie rzadko bywają bardzo wysokie. W związku z tym, że nie decydujemy o przedmiocie leasingu, nie możemy więc sprzedać ani wymienić takiego pojazdu przed czasem, gdy umowa wygaśnie. Nie można też nabyć takiego auta na własność. Kredyt samochodowy choć często zdecydowanie bardziej sformalizowany daje nam większą pewność, że po okresie spłaty zachowujemy pełne prawo do samochodu dzięki czemu konsument może dowolnie rozporządzać autem np. w zakresie kupna sprzedaży.